Támogató szolgálat

A Békéscsabai Evangélikus Egyházközség Támogató Szolgálata

5600 Békéscsaba, Berényi út 125.                                Telefon: +36-20-770-37-91

A Békéscsabai Evangélikus Egyházközség 2007. július 01. óta támogató szolgálat működtetésével kívánja segíteni a súlyosan látássérült, hallássérült, mozgássérült, autista, és értelmi fogyatékos személyeket. A támogató szolgálat a Békéscsabai Evangélikus Egyházközség első szociális alapszolgáltatása. A szolgáltatás indításának alapkoncepciója volt, hogy segítséget nyújtson a Békéscsabán, valamint a Kelet-Békési Evangélikus Egyházmegye területén élő idős, sérült embereknek. A támogató szolgálat keretein belül négy fő alkalmazására került sor. Munkakörük szerint két fő szakképzett személyi segítő lát el gondozási – ápolási feladatokat, egy fő gépkocsivezető végzi a szállításokat egy 9 személyes, akadálymentesített Opel Vivaro kisbusszal. A szolgálatvezető feladata a beérkező igények adminisztrálása, a dokumentumok vezetése, az igények ellátásának koordinálása. A szolgáltatás a szociális törvényben rögzített szigorú rászorultsági feltételek mellett vehető igénybe, igényelhetik mindazok, akik fogyatékossági támogatásban, emelt összegű családi pótlékban, vagy vakok személyi járadékában részesülnek.

A szolgáltatás célja és tartalma:

- személyi segítő szolgálat révén biztosítani a fogyatékos személyek lakókörnyezetben történő ellátását, gondozási-ápolási feladatok végzését, a társadalmi életben való részvételt, ügyek intézését.

- szállító szolgálat működtetésével segítséget nyújtunk a lakáson kívüli közszolgáltatások elérésében, egészségügyi – szociális - oktatási intézményekbe való eljutásban.

- információnyújtás, tanácsadás a fogyatékos személyek által igénybe vehető természetbeni, és pénzbeli ellátásokról, szolgáltatásokról.

Igénybejelentés, bővebb információ:

- Személyesen: a szolgálat irodájában - Békéscsaba, Luther u. 1. (Békéscsabai Evangélikus Egyházközség lelkészi hivatala)

- Telefonon: 06 20 / 770 – 3791 – es telefonszámon.

A szolgáltatás működtetését az egyház 2009. márciusig karitatív jelleggel vállalta, tehát az ellátottak 0 forintos térítési díj mellett vehették igénybe mind a szállító szolgálatot, mind pedig a személyi segítést. 2009-ben az állami finanszírozás jelentős átalakítása valósult meg, amely hátrányosan érintette szolgálatunk gazdálkodását. Ennek következményeképpen 2009. márciusától a szállító szolgálat 25 forintos kilométerdíj ellenében vállalja az ellátottak szállítását, a szociális törvénybe beépített jövedelemhatár figyelembevétele mellett. 2009-ben havonta átlagosan 34 ember ellátását teljesítettük. A szolgálat gépkocsija 2009-ben összesen 17 591 km-t futott szociálisan rászorult személy szállításával. A gondozónők összesen 179 360 óra személyi segítést végeztek.

Fejlesztési terveinkre vonatkozóan jelenleg házi segítségnyújtás működési engedélyeztetése van folyamatban, amelynek keretében 18 fő ellátására nyílik lehetőségünk.